piątek, 11 grudnia 2015

~~Katowanie psa. Człowiek bez serca...~

Zbrodnią człowieka jest morderstwo, gwałt, napad...
Nie tylko. Katowanie zwierząt, a częstymi ofiarami są psy!
Dla właściciela psa to zgroza uderzyć swojego pupila, lecz każdy człowiek ma swoją cierpliwość...
Lecz nie wyobrażam sobie, żeby uderzyć psa do krwi (zdjęcia na dole)
Niektórzy ludzie mają jakieś traumy, z którymi nie potrafią sobie poradzić i wyżywają się na biednych zwierzętach. Nie umieją sprzeciwić się swojemu prześladowcy, bo być może jest od nich silniejszy i znęcają się na psem czy kotem, którzy nie mogą się im w żaden sposób przeciwstawić. 
Myślę też, że ludzie biją psa ponieważ po prostu nie potrafią go wychować. Pies się nie słucha i biją go bo myślą, że to pomoże im w ''ułożeniu'' jego na takiego jakiego chcą. A nie wiedzą o tym, ze bicie pobudza agresję u psa.
Od lat pomagam takim zwierzakom!
Nie mogę patrzeć, gdy jakiś pies, kot lub też inny zwierzak, np. niedźwiedź mają jakąś ranę zadaną przez człowieka. Najczęściej idę do opiekuna, lub do dorosłego...
Właśnie przez takie zachowanie człowieka wobec zwierzęcia, budzi w nich niepokój i brak zaufania. To dlatego zwierzęta się nas tak boją! To dlatego nasze pupile uciekają od nas i nas atakują!
 Oto przykładowe obrazy, przy których płaczę ze zdenerwowania, że nic nie mogłam dla nich zrobić!
















Katowali psa siekierką...
Starsi ludzie, ludzie w kwiecie wieku...
Dwóch przeciwko jednemu...

































Mam nadzieję, że gdy zobaczycie taką sytuację bądź podobną nie patrząc na nikogo zadzwonicie po dorosłego! Tak pomożecie zwierzęciu...








piątek, 11 grudnia 2015

~Zwierzęta przed nami uciekają a czasem atakują!~

Dlaczego? Przecież ja mu nic nie zrobiłam! Takie zdania często wysuwają nam się na przód gdy zwierzę ucieka przed nami. My boimy się dzikich zwierząt, a one nas nie? Często zdarza nam się spotkać bezpańskiego psa przy naszym domu. Jak to my ludzie idziemy z wodą i jedzeniem dla niego, lecz gdy tylko do niego podchodzimy, pies ten najczęściej ucieka!
Jesteśmy po tym najczęściej rozgniewani, nie myśląc o ich uczuciach!
Zwierzęta boją się nasz bardzie niż my ich i warto o tym pamiętać.
Na przykład tygrysy. Samica ochrania swoje małe przed innymi zwierzętami. Uważa ich za wroga nawet ludzi. Bardzo ważne jest do zapamiętania, że zwierzęta się boją nas bardziej, niż my ich!!


























środa, 9 grudnia 2015

~Czy warto mieć kota w domu?~

Czy warto? Czy nie będzie przez niego kłopotów? Takie pytania zadaje sobie każdy człowiek, myśląc o kocie. Czasami mówią sobie, że kot to nie pies i będzie inaczej. 
  Dzisiejszy post poświęcam słodkim kociakom. Wiadomo, że koty mają własne zasady, lecz psy tak samo, tyle, że słuchają właścicieli (wiedząc, że dostaną później nagrodę ). Fakt, iż koty rozrabiają lecz później jakby z tego wyrastają. Muszę kusić swego kota do zabawy ;). Każdy dorosły kocur, kotka będą małymi kotkami. Nikt tego nie zmieni. 
Kotki uwielbiają się bawić kłębkami, chodzić po firankach i robić dziury w ubraniu przez pazury. Gdy coś takiego się stanie, nie wolno pozbawiać ich pazurów! To dla nich horror!!
Jeżeli chodzi o dziurę np. w bluzce. Koleżanki zauważą to i przyjadą się pobawić z kotem. Są też bardzo słodkie, nie da się im odmówić.
 Przy okazji łapią myszy!  Polecam mieć kotka i psa w jednym domu. Jest wiele śmiechu, frajdy i zabawy!!

 
 
 
 
Wystraszony kot ;)










Czasem się budzimy a przy nas (a raczej nad nami) nasze słodziaki. Od razu czujemy się lepiej!












Najlepiej jest też nie przeszkadzać kotkowi przy jedzeniu...




















Kot i mysz?
Zawsze ktoś będzie wiwatował...
Jak myślicie, kto?













Kotki uwielbiają ryby...












 A to kolejna część zdjęć, że kotka warto mieć...





 

poniedziałek, 7 grudnia 2015

~Czy stwierdzenie "Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka" jest prawdziwe?~

Kilka razy na dzień słyszy się, że pies jest lepszy od człowieka, że jest jego najlepszym przyjacielem. Ale czy to prawda?
Uważam, że tak. Pies wyczuwa i broni swego pana. Przywiązuje się do niego, jak mąż do żony ;)
Widziałam wielu ludzi niewidomych na ulicy po drugiej stronie. Czasem mięli przy sobie psa a czasem nie. Raz zaobserwowałam, że pies podbiegł do ów człowieka i szczekał, że jeszcze nie pora. Żaden inny człowiek nie ostrzegł starca o zagrożeniu. 
Pies jest też nam wierny, broni naszego domu przed złodziejami. W zamian dajemy mu ciepły kąt i jedzenie. No i oczywiście miłość i ciepłe serce. Ras tych pięknych czworonogów jest bardzo dużo! Nie naliczymy, lecz w niektórych książkach jest podawana liczba 500 ras psów. Każdego dnia ta liczba się zwiększa.
My sami nie potrafimy uderzyć zwierzaka. Serce nam nie pozwala :)
 Przykładem wierności czworonoga jest film pt. "Mój przyjaciel Hachiko". Jeżeli nie oglądaliście to polecam. Piękny film. 

Oto kilka obrazkowych przykładów...












niedziela, 6 grudnia 2015

~Jakie są hieny i czy rzeczywiście się śmieją?~

Jakie są hieny to chyba wie każdy. Podstępne, sprytne... Lecz czy jak to mówią ludzie "czy hieny się śmieją?" 
Hieny chichocząc informują się np. że znalazły zdobycz i przywołują resztę stada. Gdy lew odbierze zdobycz hienie, to ona musi wtedy zawołać innych pobratymców na pomoc. O hierarchii w stadzie też informują się śmiechem.

Hienowate (Hyaenidae) – rodzina dużych ssaków drapieżnych.
Obecny zasięg występowania przedstawicieli tej rodziny obejmuje tereny Afryki na południe od Sahary, Półwysep Arabski, Azję Mniejszą, Pakistan i Indie.
Hieny mają bardzo charakterystyczną sylwetkę ciała: przód jest wyraźnie masywniejszy i wyższy, co nadaje im wrażenie zgarbionych. Jest to spowodowane tym, że mięśnie przednich łap, barków, szyi i głowy są bardzo silnie rozwinięte. Tylne łapy są nieco krótsze i mniej umięśnione. Pysk hien jest stosunkowo krótki, bardzo masywny, z silnym uzębieniem (u protela* zredukowane zęby boczne). Uszy bardzo duże, spiczaste lub zaokrąglone. Hieny są palcochodne. Ich łapy zakończone są tępymi pazurami.
Liczebność hien spada. W niektórych rejonach Afryki hieny są zagrożone wyginięciem. Zwierzęta te prześladowane są również z powodu ataków na zwierzęta domowe i łowne.
W Ugandzie** podczas epidemii śpiączki, w latach 1908-1909 odnotowano ataki hien na ludzi dotkniętych śpiączką ze skutkiem śmiertelnym. Chorych musieli pilnować i chronić strażnicy. Sytuacja powtórzyła się w czasie nowej epidemii choroby w latach 1950-1951.

Do rodziny hienowatych należą następujące gatunki:
    Rodzaj: Crocuta
Crocuta crocuta – hiena cętkowana

    Rodzaj: Hyaena
Hyaena hyaena – hiena pręgowana

Hyaena brunnea – hiena brunatna

    Rodzaj: Proteles
Proteles cristatus – protel

oraz gatunki wymarłe klasyfikowane w kilku rodzajach. Niektórzy systematycy wyróżniają w obrębie rodziny dwie podrodziny: protele (Protelinae) i hieny (Hyaeninae).
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
*Protel - hiena grzywiasta
**Uganda - państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii.

niedziela, 6 grudnia 2015

~Gatunki niedźwiedzi~

Rodzina dużych, wszystkożernych (poza niedźwiedziem polarnym, który jest mięsożercą, i pandą wielką, która jest roślinożercą) ssaków drapieżnych szeroko rozprzestrzenionych na półkuli północnej.
 Niedźwiedziowate występują najliczniej na półkuli północnej. W Polsce rodzina jest obecnie reprezentowana przez jeden z największych współcześnie żyjących gatunków – niedźwiedzia brunatnego.
  Niedźwiedzie to duże zwierzęta o masywnym ciele, krótkiej szyi, szerokiej głowie z masywną czaszką i wydłużonym pyskiem, szczątkowym ogonie i krótkimi, silnymi kończynami. Najmniejszy w rodzinie jest ważący 30-65 kg niedźwiedź malajski, natomiast niedźwiedź polarny i jeden z podgatunków niedźwiedzia brunatnego – kodiak* uważane są za największe z lądowych ssaków drapieżnych, największe samce osiągają do 800 kg masy ciała.
Uzębienie charakteryzujące się dużymi siekaczami, mocnymi kłami i szerokimi, płaskimi trzonowcami jest przystosowane do rozgryzania i rozcierania pożywienia zarówno roślinnego jak i mięsnego.
 Przez długi czas do rodziny Ursidae** zaliczano obydwie pandy (panda mała i panda wielka).
Obecnie w rodzinie niedźwiedziowatych wyróżniane są następujące występujące współcześnie rodzaje:
Ailuropoda – panda

Helarctos – biruang

Melursus – wargacz

Tremarctos – andoniedźwiedź

Ursus – niedźwiedź

oraz wymarłe:
 Arctodus
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
*kodiak- niedźwiedź kodiacki 

 **(Ursidae)- inaczej niedźwiedziowate

sobota, 5 grudnia 2015

~Jakie z natury są węże?~

Często zamyślam się na lekcjach. Moim częstym pytaniem jest: Czy węże są przyjazne dla człowieka. Postaram się ustalić jakie węzę są naprawdę...

  Każdy wie, że węże są mięsożerne. Połykają ofiary w całości, mimo że często wielokrotnie są one większe od samego węża. Połykanie polega na nasuwaniu się węża na swoją ofiarę. Jest to możliwe dzięki bardzo ruchliwej trzewioczaszce* oraz specyficznemu ułożeniu podskórnych naczyń krwionośnych, które tworzą sieć zmieniających kształt rombów.
  Wśród węży występują gatunki jadowite. Szacuje się, że stanowią one od 10-25% wszystkich gatunków węży. Różnice w szacunkach pochodzą stąd, że niektóre węże uważa się za tzw. warunkowo jadowite (zęby jadowe położone w tyle szczęki, płytkie ukąszenie nie wprowadza więc jadu). Jad węży wytwarzany jest w specjalnym gruczole jadowym i spływa do ostrych zębów jadowych, którymi zwierzę uśmierca ofiarę.
Dział zoologii zajmujący się wężami to ofiologia.

  Wzrok węży jest bardzo zróżnicowany, od jego braku, w przypadku ślepych węży po ostry, ale główny trend pokazuje, że ich wzrok jest odpowiedni, chociaż nie ostry, pozwalając śledzić im ruchy. Generalnie, wzrok jest najlepszy u węży nadrzewnych, a najsłabszy u węży podziemnych.
  Węże wykorzystują węch do tropienia swoich ofiar. Za pomocą swojego rozwidlonego języka zbierane są cząsteczki powietrza, po czym zostają one przekazane w celu rozpoznania do narządu Jacobsona (narządu przylemieszowego) znajdującego się w jamie ustnej. Rozszczepienie języka daje wężowi swego rodzaju kierunkowe poczucie zmysłu węchu i smaku jednocześnie. Wąż utrzymuje swój język w ciągłym ruchu, pobierając próbki cząstek (stałych) z powietrza, ziemi i wody, analizując znalezione substancje chemiczne, tym samym rozpoznając obecność potencjalnych ofiar lub drapieżników w swoim lokalnym środowisku.
  Część ciała, która jest w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią ziemi jest bardzo wrażliwa na drgania, dlatego wąż jest w stanie wyczuwać inne zbliżające się zwierzęta poprzez wykrywanie nawet bardzo słabych wibracji w powietrzu i na ziemi.
  Grzechotniki, pytony i niektóre gatunki boa mają receptory wrażliwe na podczerwień** w głębokich bruzdach pomiędzy nozdrzem i okiem, chociaż niektóre mają wargowe rowki na górnej wardze tuż pod nozdrzami (powszechne u pytonów), które pozwalają im "widzieć" promieniowanie cieplne. Podczerwień pomaga wężom zlokalizować pobliską zdobycz, zwłaszcza ciepłokrwiste ssaki.



                        Jeżeli chcecie mieć węża w domu, wy lub wasz sąsiad musicie wiedzieć jedno:
My możemy się z nim zaprzyjaźnić, on z nami nie. To zawsze będzie dzikie zwierze. Wąż jedynie przyzwyczaja się do obecności człowieka w swoim otoczeniu!



 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
*Trzewioczaszka to część czaszki kręgowców dookoła jamy gębowej i gardzieli otaczająca przednią część przewodu pokarmowego; zbudowana jest z chrząstek i kości tworzących rusztowania skrzeli (a u kręgowców lądowych inne narządy) i aparat chwytny; w rozwoju ewolucyjnym trzewioczaszki następuje coraz ściślejsze połączenie kości i zmniejszanie ich liczby.
**Podczerwień to zmysł temperatury, czucie temperatury. Zmysł, przez który organizm odbiera temperaturę. Przykładowy obraz:

sobota, 5 grudnia 2015

~Najsłodsze zwierzęta świata~

Jest wiele słodkich zwierząt na świecie, lecz dodam tutaj serię 10 najsłodszych zwierząt, z których tylko jedno jest kotem ;)
Zapraszam!!

1. Małpiatka Lori
Mieszkające w Indiach, na Filipinach i w Chinach małpiatki poruszają się powoli i cicho, w chwili niebezpieczeństwa zamierają w bezruchu, a na swoich wrogów, czyli drapieżne ptaki i węże, mają broń: trujące ugryzienia. Niestety, te rzadko chronią je przed największym wrogiem, czyli człowiekiem – małpiatki padają ofiarą łowców, którzy sprzedają je na czarnym rynku jako egzotyczne „maskotki”.

2. Wiskacza
Króloszczur? Szczurokrólik? Wiskacza, dostojny południowoamerykański gryzoń, w chwilach gdy nie wygrzewa się w słońcu, inwestuje w przyszłość i buduje skomplikowane wielorodzinne norki, które wystarczają kilku pokoleniom.




3. Aksolotl
 Meksykańska salamandra wyposażona w super moc – niekończące się kończyny. Gdy straci nogę lub ogon, w ich miejscu odrastają nowe. Niestety, aksolotl wybrał sobie niefortunne miejsce zamieszkania – okolice molocha Mexico City. Miasto się rozrasta, a populacja płaza spada, rząd Meksyku objął więc gatunek specjalną ochroną.



4. Kot Arabski
 Ponieważ Internet jest zrobiony z kotów, będzie kot. Kot arabski, wielkości mniej więcej kota europejskiego, zamieszkuje pustynie i prowadzi nocny tryb życia. Potrafi przeżyć bez czystej wody – wystarczy mu ta zawarta w mięsie upolowanych ptaków i gryzoni.



 5. Fenek
 Obdarzony uszami mistrza Yody fenek, czyli lis pustynny, mieszka głównie w Afryce Północnej. Uszy służą mu między innymi do chłodzenia. Jest narodowym symbolem Algierii – tamtejsza reprezentacja w piłce nożnej ma przydomek „Fenki”. Fenki są zaprzysięgłymi monogamistami i łączą się w pary na całe życie.



6. Mysikrólik
Reprezentant Polski w naszym zestawieniu. Uroczy grubcio jest wyjątkowo odporny na mrozy – nawet przy temperaturze minus 15 stopni wytrwale siedzi na gałęzi i nie szuka dziupli. Jest chroniony. W Polsce można go spotkać w lasach na północnym wschodzie kraju.



7. Pika
 Pika, czyli szczekuszka. Wygląda jak mysz, ale bliżej jej do królika – jest zajęczakiem. Mieszka w Ameryce Północnej, gdzie bywa nazywana „gwiżdżącym zającem” ze względu na charakterystyczny sygnał alarmowy – głośne gwizdanie. Są trochę no-life’ami wśród zwierząt: unikają życia towarzyskiego, z małymi przerwami na rozmnażanie. Ich azjatyccy kuzyni wybierają życie rodzinne.


8. Maskonur
Maskonur alias puffin mieszka na wybrzeżach Skandynawii i Wysp Brytyjskich. Jego pocieszna aparycja sprawiła, że bywa nazywany „morskim klaunem”. Świetnie nurkuje i pływa. Jak wiele ptaków jest przykładnym małżonkiem – maskonury łączą się w pary na całe życie. Ich populacja zmniejsza się tam, gdzie ludzie podkradają im ryby – główne pożywienie. 



9. Kuoka 
 Prawie wszystkie zwierzęta Australii są świetne, ale wybieramy mniej znanego kandydata – „kanguroszczura”, czyli kuokę. Ten torbacz o uśmiechniętej mordce szczególnie licznie zamieszkuje wyspę Rottnest. Jest towarzyski i nie boi się ludzi, ale ze względu na ścisłą ochronę zbyt bliskie spotkanie z kuoką może zakończyć się grzywną liczoną w tysiącach.



10. Polatucha
Na finał absolutny zwycięzca w kategorii milutkości - latająca wiewiórka! Polatuchy są nie tylko puchate i okrąglutkie, ale są też świetnymi paralotniarzami – potrafią skakać na odległość kilkudziesięciu metrów. Kiedyś można było spotkać je w Polsce, ale teraz na spotkanie z latającą wiewiórką trzeba wybrać się na Łotwę, do Finlandii albo Estonii.
© Halucynowaa | WS | X X